ARION
Akademik YayınlarAY 001

Yazar: DoƧ. Dr. Mesut Hakkı Caşın ve Dr. Uğur Ɩzgƶker
Mart - 2008
1. Basım, İstanbul
400 Sayfa
ISBN :
978 975 01649 72
Barkod :9789750164972
Avrupa Birliğiā€™nin Siyasal ve Ekonomik Temelleri
DoƧ. Dr. Mesut Hakkı Caşın ve Dr. Uğur Ɩzgƶker

TĆ¼rkiyeā€™nin ABā€™ye tam Ć¼yelik yolundaki politik ve akademik yoğun Ƨabalarına ışık tutmayı asli hedef sayan yazarlarımız, Avrupa kurumlarının karar alma mekanizmaları ve işleyiş esaslarını, temel siyasete yƶn veren ekonomi ve para politikası ile zengin ve fakir Ć¼yeler arası dengenin garantƶrĆ¼ bƶlgesel politikaları uluslararası ilişkiler bakış aƧısıyla mercek altına alıp ABā€™nin ortak tarım politikalarını pragmatik bir yaklaşımla incelediler.

Ɩrnek olmasını temenni ederek ABā€™nin ortak balıkƧılık politikalarını analiz ettiler ve Ƨevresel sorunlara ƧƶzĆ¼m metotlarını sorguladılar.

ā€œAB Nedir?ā€ sorusunu Ƨabuk, doğrudan, yalın ve Ć¶ÄŸretici nitelikte teorik ve somut uygulama ƶrnekleriyle cevapladılar.

Yazarlarımız bu eseri sadece konuyla ilgili Ć¼st seviyede Ƨalışma ve araştırma yapmak isteyenlere bir akademik katkı olarak değil, aynı zamanda uluslararası ilişkilere ilgi duyan, ancak kulaktan dolma bilgilerle yetinmeyip okuyup araştırmayı seven kişilere ve uygulamadaki uzmanlara ışık tutarken TĆ¼rk bilim dĆ¼nyasına faydalı olmak Ć¼zere tasarladılar.