ARION
ArkeolojiAR 005

Yazar: Horst Blanck
Ƈeviren: Ä°slam Tanrıkut
Haziran - 1999
1. Basım, İstanbul
240 Sayfa
ISBN 975 571 0736
Barkod :9789755710730
ESKİ YUNAN VE ROMA'DA YAŞAM
Horst Blanck

Gerek yurtdışında gerekse yurtiƧinde bugĆ¼ne kadar sadece anıtsal yapılar ile ilgilenen araştırmacılar, son yıllarda antikƧağ insanının sosyal yaşamına ilgi duymaya başladılar. Şaşkınlıkla izlenen şaheserlerin, eskiƧağ insanları tarafından hangi koşullarda ve hangi ruh haliyle yaratıldıkları araştırılmaya başlandı.
"... Bu kitapta gƶrĆ¼lecektir ki insanoğlunun tabiatı ve yaşantısı Ä°sa'dan ƶnceki yıllarda ne ise bugĆ¼n de ƶyledir. Ɩnceleri kĆ¼Ć§Ć¼k tek odalı, kulĆ¼bemsi evlerde yaşayan insanlar, zamanla daha geniş evlere sahip olmuşlar; sonra biraz zenginleşince kiraya verilecek evler inşa etmişler; daha sonra da Cicero ve Plinius gibi Ć¼nlĆ¼ yazarlar tarafından ƶzenle anlatılan, bilinƧli olarak bulunduğu yere uygun, dağları, adaları gƶrebilen manzaralı dinlenme ve oturma odaları bulunan villalar inşa etmişlerdir."
Arkeologların bu yƶnde yoğunlaşan Ƨalışmaları arasında ƶnemli bir yere sahip olan Prof. Dr. Horst Blanck'ın Eski Yunan ve Roma'da Yaşam adlı eseri bu konudaki birkaƧ değerli eserden birisidir.