ARION
ArkeolojiAR 005

Yazar: Horst Blanck
Çeviren: İslam Tanrıkut
Haziran - 1999
1. Basım, İstanbul
240 Sayfa
ISBN 975 571 0736
Barkod :9789755710730
ESKİ YUNAN VE ROMA'DA YAŞAM
Horst Blanck

Gerek yurtdışında gerekse yurtiçinde bugüne kadar sadece anıtsal yapılar ile ilgilenen araştırmacılar, son yıllarda antikçağ insanının sosyal yaşamına ilgi duymaya başladılar. Şaşkınlıkla izlenen şaheserlerin, eskiçağ insanları tarafından hangi koşullarda ve hangi ruh haliyle yaratıldıkları araştırılmaya başlandı.
"... Bu kitapta görülecektir ki insanoğlunun tabiatı ve yaşantısı İsa'dan önceki yıllarda ne ise bugün de öyledir. Önceleri küçük tek odalı, kulübemsi evlerde yaşayan insanlar, zamanla daha geniş evlere sahip olmuşlar; sonra biraz zenginleşince kiraya verilecek evler inşa etmişler; daha sonra da Cicero ve Plinius gibi ünlü yazarlar tarafından özenle anlatılan, bilinçli olarak bulunduğu yere uygun, dağları, adaları görebilen manzaralı dinlenme ve oturma odaları bulunan villalar inşa etmişlerdir."
Arkeologların bu yönde yoğunlaşan çalışmaları arasında önemli bir yere sahip olan Prof. Dr. Horst Blanck'ın Eski Yunan ve Roma'da Yaşam adlı eseri bu konudaki birkaç değerli eserden birisidir.