ARION
RomanRO 007

Yazar: Mary Shelley
Çeviren: Elif Özsayar
Şubat - 2009
4. Basım, İstanbul
300 Sayfa
ISBN 975 571 046 4
Barkod :9789755710464
FRANKENSTEIN
Mary Shelley

Frankenstein bizlere, bu dünyaya ait olmayan, insanlar tarafından reddedilip sevgiden yoksun bırakılınca şiddete sarılan kimsesiz bir varlığı portresini sunar.
 
Ancak yaratıcısı Dr. Victor Frankenstein, bilimsel kibrinin, Tanrı'nın yerine geçme arzusunun, kadının rolüne soyunmak ve canlı bir varlık "doğurmak"istemesinin bedelini ödeyecektir. Ucube ve yaratıcısının Mont Blanc'ın gölgesinde karşı karşıya gelmeleri ve kutbun ıssız, vahşi arazilerinde birbirlerini kovalamaları, bir karabasanın sarsıcı etkisi içinde aktarılır. Mary Shelley Frankenstein'ı tamamladığında hamileydi, daha önce bir çocuğunu bebek yaşta ölüme teslim etmişti ve yine hastalıklı bir bebek olan küçük oğluna annelik etmekteydi. Shelley, kendi duygularının derinliklerinden çekip çıkardığı bir duyarlıkla yorgun, Gotik dehşete yepyeni bir soluk kazandırmış, bu sürükleyici ve tüyler ürpertici klasiği yaratmıştır.
Bu kitapta yer alan metin, 1818'de yayımlanan orijinal baskıya aittir. Kitapta ayrıca, Mary Shelley'in yaşamının ve zamanın olaylarının bir kronolojisini, kapsamlı bir giriş bölümü ve Mary Shelly üzerine yapılmış eleştirilerden bir derleme bulacaksınız.