ARION
RomanRO 007

Yazar: Mary Shelley
Ƈeviren: Elif Ɩzsayar
Şubat - 2009
4. Basım, İstanbul
300 Sayfa
ISBN 975 571 046 4
Barkod :9789755710464
FRANKENSTEIN
Mary Shelley

Frankenstein bizlere, bu dĆ¼nyaya ait olmayan, insanlar tarafından reddedilip sevgiden yoksun bırakılınca şiddete sarılan kimsesiz bir varlığı portresini sunar.
Ā 
Ancak yaratıcısı Dr. Victor Frankenstein, bilimsel kibrinin, Tanrı'nın yerine geƧme arzusunun, kadının rolĆ¼ne soyunmak ve canlı bir varlık "doğurmak"istemesinin bedelini ƶdeyecektir. Ucube ve yaratıcısının Mont Blanc'ın gƶlgesinde karşı karşıya gelmeleri ve kutbun ıssız, vahşi arazilerinde birbirlerini kovalamaları, bir karabasanın sarsıcı etkisi iƧinde aktarılır. Mary Shelley Frankenstein'ı tamamladığında hamileydi, daha ƶnce bir Ƨocuğunu bebek yaşta ƶlĆ¼me teslim etmişti ve yine hastalıklı bir bebek olan kĆ¼Ć§Ć¼k oğluna annelik etmekteydi. Shelley, kendi duygularının derinliklerinden Ƨekip Ƨıkardığı bir duyarlıkla yorgun, Gotik dehşete yepyeni bir soluk kazandırmış, bu sĆ¼rĆ¼kleyici ve tĆ¼yler Ć¼rpertici klasiği yaratmıştır.
Bu kitapta yer alan metin, 1818'de yayımlanan orijinal baskıya aittir. Kitapta ayrıca, Mary Shelley'in yaşamının ve zamanın olaylarının bir kronolojisini, kapsamlı bir giriş bƶlĆ¼mĆ¼ ve Mary Shelly Ć¼zerine yapılmış eleştirilerden bir derleme bulacaksınız.